niedziela, 4 sierpnia 2013

Notacje monodii chorałowej na Śląsku na podstawie kodeksów Biblioteki Kapitulnej we Wrocławiu - Studium paleograficzno-semiologiczne

Publikujemy prezentację jednej z rozpraw naukowych napisanych na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu w 2011 roku (publikacja):
I.H. Siekierka, Notacje monodii chorałowej na Śląsku na podstawie kodeksów Biblioteki Kapitulnej we Wrocławiu. Studium paleograficzno-semiologiczne, (Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Rozprawy Naukowe 85),Wrocław – Lublin 2011, Wydawnictwo Polihymnia, ss. 601,  il. i plansze porównawcze wersów chorałowych, streszczenie ang.
           
Prezentowana monografia jest kolejnym istotnym owocem badań nad chorałem w średniowiecznej Polsce i na Śląsku. Badania nad śpiewem liturgicznym w diecezji wrocławskiej są bardzo ciekawą płaszczyzną ukazującą wielowątkowy rozwój chorału na tych terenach w średniowieczu.  Powodowany był on głównie napływem ksiąg liturgicznych i zwartych w nich różnych tradycji notacji chorału i jego interpretacji (głównie do XIII w.), a także propagowaniem tych form poprzez kopiowanie kodeksów importowanych kodeksów w miejscowych, śląskich skryptoriach. 
Monografia dzieli się osiem tematycznych rozdziałów, wskazujących na poszczególne odmiany zapisu chorałowego i miejsca ich powstawania. W pierwszym rozdziale Autor dokonuje wprowadzenia w zagadnienie chorału w liturgii Kościoła łacińskiego, następnie poszczególnych notacji: (II) cheironomicznej, mezeńskiej (III rozdz.-XIII-XIV w., IV rozdz. –XV-XVIII w.), metzeńsko-niemieckiej (V rodz.), wrocławskiej (śląskiej) (VI rodz.), niemiecko-metzeńskiej (VII) oraz notacji kwadratowej (VIII). 
Monografia jest pierwszym tak wnikliwym spojrzeniem na śląskie źródła chorałowe zgromadzone w Bibliotece Kapitulnej we Wrocławiu, wykorzystującym księgi śpiewu liturgicznego mszy i oficjum chóru katedry wrocławskiej. 
Piotr Szukiel

* * *

Informacje bibliograficzne:

Tytuł: Notacje monodii chorałowej na Śląsku na podstawie kodeksów Biblioteki Kapitulnej 
we Wrocławiu. Studium paleograficzno-semiologiczne
Autor: Iwo Hubert Siekierka OFM
Miejsce i czas: Wrocław - Lublin 2011
Stron: 602, 
ISBN:  978-83-7270-856-4