Ks. dr hab. Waldemar Pałęcki na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w ramach działalności Instytutu Liturgiki i Homiletyki prowadzi wykład zatytułowany "Dzieje liturgii w Polsce - okres przedtrydencki" (szczegóły można znaleźć na stronach internetowych uczelni). Według założeń wykład ten ma na celu:
"Zaprezentowanie przejawów życia liturgicznego w Polsce od początku państwa do reformacji z uwzględnieniem prądów europejskich w historii liturgii. Wykład powinien zaowocować pogłębieniem świadomości na temat roli liturgii w dziejach państwa Polskiego i jej związku z kulturą ogólnoeuropejską".
Z kolei w treściach programowych znajdują się takie tematy, jak:
"Liturgia w Polsce po przyjęciu Chrztu w 966 r.; najstarsze źródła liturgiczne; ośrodki życia liturgicznego od X-XII w.; liturgia w Polsce dzielnicowej; celebracja Mszy staropolskiej oraz sprawowanie innych sakramentów i sakramentaliów; ośrodki zakonne jako centra życia liturgicznego w Polsce piastowskiej; życie liturgiczne za Jagiellonów; traktaty liturgiczne z XV i XVI w.; reformacja protestancka i jej echa na ziemiach polskich".
Warta odnotowania jest literatura podstawowa i uzupełniająca (niektóre z wymienionych tytułów można odnaleźć w naszej bazie bibliografii, inne pojawią się tam w [miejmy nadzieję, że niedalekiej] przyszłości):
- podstawowa: J. W. Boguniowski, Rozwój historyczny ksiąg liturgii rzymskiej do Soboru Trydenckiego i ich recepcja w Polsce, Kraków 2001; W. Schenk, Z dziejów liturgii w Polsce, w: "Księga tysiąclecia katolicyzmu w Polsce", t. I, Lublin 1959, s. 139-209; P. Sczaniecki, Służba Boża w dawnej Polsce, Poznań 1962.
- uzupełniająca: S. Chodyński, Rytuały polskie, EKN t. 24, s. 1-38; W. Danielski, Kult św. Wojciecha na ziemiach polskich w świetle przedtrydenckich ksiąg liturgicznych, Lublin 1997; A. J. Nowowiejski, Msza Święta, cz. 1-2, Płock 1993; H. Sobeczko, Liturgia Katedry wrocławskiej według przedtrydenckiego Liber Ordinarius z 1563 r., Opole 1993; Studia z dziejów Liturgii w Polsce, t. 1-4, Lublin 1973-1982; Studia Liturgiczne t. 5-6, Lublin 1988-1990.