środa, 14 sierpnia 2013

"Zawód: Prymas Polski" - Film dokumentalny o Stefanie kard. Wyszyńskim

Film zrealizowany przez Telewizję Polską we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w 2007 r. Wśród wielu interesujących wątków historycznych możemy zobaczyć także ujęcia ze sprawowanych przez Prymasa Tysiąclecia liturgii, lub innych ceremonii, w których brał udział.


Ks. Kardynał Stefan Wyszyński jawi się jako nadzwyczaj jednoznaczny człowiek, którego życie nie miało meandrów i wahań moralnych. Życiorys kapłański Stefana Wyszyńskiego, tym razem z zupełnie nieznanego punktu, z „punktu obserwacyjnego“ SB, służb wojskowych, których zadaniem było zniszczenie i upokorzenie tego kandydata na ołtarze, a z nim zniszczenie Kościoła i wiary w Polsce. Najskuteczniejsza broń Kardynała to mądrość godna świętego, absolutna wierność powołaniu kapłańskiemu, zasadom Polaka i patrioty, oddanego całkowicie Bogu i Ojczyźnie. 
Na przykładzie operacji prowadzonych wobec Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego film prezentuje stosunek ówczesnej władzy do Kościoła. Autorzy w rozmowach z najbliższymi współpracownikami i następcami Prymasa, oraz na podstawie dokumentów znajdujących się w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, pokazują formy i metody działań operacyjnych. Od podsłuchów, nękania spotkaniami i przesłuchaniami, do dysponowania paszportami, aresztowań i procesów pokazowych, a nawet zabójstw księży. 
Najważniejsze - zdaniem autorów filmu - było jednak pokazanie, że w tym systemie zniewolenia Prymas pozostał człowiekiem wolnym. Realizującym swoje powołanie i wypełniającym „swój zawód” nie przeciw komukolwiek, ale dla dobra i rozwoju Kościoła, Narodu i Państwa. Wolnym od jakichkolwiek małości, które mogłyby umożliwić jego złamanie. W pełni człowiekiem, kapłanem i biskupem. Świętym.